small procent2019

header top

Nasz pierwszy rok z kolejną innowacją „Strategie postępowania logopedycznego w terapii aplikatorami wieloigłowymi dr Lyapko - AWI®”

Utworzono: czwartek, 04, czerwiec 2020 danielmajewski

rys1Powierzchniowa terapia wieloigłowa metodą dr Nikolaya Lyapko to bardzo efektywny sposób wpływu na określone punkty biologicznie aktywne na powierzchni skóry, posiadające wpływ na różne wewnętrzne narządy i układy organizmu. Stosowanie tej metody leczenia przy mózgowym porażeniu dziecięcym znacznie poprawia stan dziecka i pomaga uniknąć powstawania wzorców zaburzeń ruchu w postaci atetozy i zaburzeń hiperkinetycznych. Zabiegi wykonywane przy pomocy aplikatorów wieloigłowych Lyapko regulują napięcie mięśni, poprawiają również krążenie krwi, działają przeciwbólowo bez żadnych skutków ubocznych . W przypadku występowania spastyczności – napięte mięśnie należy masować przez 10-15 minut. W tym przypadku następuje osłabienie (rozluźnienie) napięcia mięśnia. Mięśnie rozluźnione masujemy krócej:3-7 minut w celu stonowania napięcia mięśni. Takie zabiegi regulują napięcia mięśni. Każde dziecko po kilku zabiegach przyzwyczaja się do masażu, który nie powoduje żadnego bólu. Terapia wieloigłowa dr Lyapko jest zbudowana na fundamencie refleksoterapii/akupunktury i zawiera w sobie wszystkie ich elementy. Różni ją warsztat, a więc narzędzia, sposób ich użycia a przede wszystkim to, że w aplikacji wieloigłowej do stymulacji wykorzystuje się całą powierzchnię skóry. Aplikatory wieloigłowe stosowane są wspomagająco w terapii logopedycznej jako uzupełnienie prowadzonych technik terapeutycznych.

Innowacja „Strategie postępowania logopedycznego w terapii aplikatorami wieloigłowymi dr Lyapko - AWI®” jest wynikiem refleksji po ukończeniu szkolenia z zakresu terapii AWI oraz odpowiedzią na potrzeby uczniów z różnymi dysfunkcjami neurologicznymi oraz autyzmem. Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz diagnoz logopedycznych zauważyłyśmy, że dotychczasowe metody pracy wymagają wsparcia nowoczesnymi technikami terapeutycznymi. Dlatego też główną przyczyną opracowania innowacji była potrzeba dodatkowego wspierania uczniów nowatorską metodą.

Zajęcia innowacyjne odbywały się w ramach zajęć logopedycznych jako element godziny lekcyjnej, raz w tygodniu. Adresatami innowacji byli uczniowie uczęszczający na zajęcia logopedyczne w SP nr 5 we Włocławku z różnymi dysfunkcjami neurologicznymi – uczniów z klas I – VIII. W zależności od potrzeby dziecko było masowane aplikatorami w celu wspomagania prowadzonej terapii. W czasie zajęć uczniowie pracowali różnymi metodami w celu uzyskania jak najlepszych efektów.

Aplikatory wieloigłowe N.Lyapko – to wałki, pasy i elastyczne maty rehabilitacyjne z zamocowanymi na nich igłami, wykonanymi z niezbędnych dla organizmu metali: cynku, miedzi, żelaza, niklu i srebra. Igły aplikatorów Lyapko są na tyle grube, a ich wierzchołki tępo zaostrzone, że nawet przy bardzo mocnym nacisku, są one bezpieczne – nigdy nie uszkadzają skóry i nie mają styczności z krwią, nie powodują żadnych skutków ubocznych, dzięki czemu można je stosować u osób w każdym wieku – nawet u bardzo małych dzieci.rys2

Do terapii użyłyśmy aplikatorów wieloigłowych tzw. „Kropelka”. Składa się on z elastycznych płytek gumowych oraz z oryginalnie zamocowanych w nich igieł. W gumowej podstawie wokół igieł i na brzegach aplikatora znajdują się wypustki ograniczające, zwiększające wytrzymałość oraz niezawodność umocowania igieł. Zabezpieczają również skórę pacjenta przed uszkodzeniem. Aplikator wieloigłowy „Kropelka” dzięki małym rozmiarom oraz elastycznej opasce można stosować miejscowo mocując na miejsca występowania bólu, stanów zapalnych czy skurczy.

Zawieszenie zajęć w szkole od 12 marca 2020 nie pozwoliło nam na dokonanie obserwacji końcowej w celu oceny skuteczności stosowania aplikatorów wieloigłowych w terapii logopedycznej. Tymczasem okres od października do marca pokazał wyraźną poprawę w napięciu mięśni twarzy, poprawę podczas ćwiczeń motoryki akrtykulatorów, poprawę wyglądu blizn, uczniowie z dyzartrią uzyskali dłuższą fonację samogłosek, poprawę w wymowie sylab i prostych wyrazów.

rys3Podsumowując, wysoki efekt terapeutyczny aplikatorów wieloigłowych Lyapko uwarunkowany jest przez połączenie intensywnych odruchowo-mechanicznych, galwaniczno-elektrycznych i immunologicznych reakcji. Wyraża się to w stymulacji biologicznie aktywnych punktów, co sprzyja podniesieniu odporności i poprawie krążenia krwi. Oprócz tego, oddziaływanie aplikatorami Lyapko rozwija postrzeganie dotykowe, poprawia koncentrację uwagi dziecka, stymuluje funkcje związane z mową, koryguje postawę, podnosi pewność siebie. Systematyczne stosowanie aplikatorów Lyapko stymuluje receptory dotykowe skóry dziecka, poprawia krążenie krwi i przewodzenie nerwowe. Oddziaływanie na punkty biologicznie aktywne, których posiadamy na ciele ponad 1000, przywraca i normalizuje funkcje wszystkich organów wewnętrznych i systemów. Terapia aplikacyjna Lyapko ma zbawienny wpływ na fizyczny, emocjonalny i psychiczny stan organizmu dziecka. Zamierzamy kontynuować innowację jako metodę wspomagającą terapię logopedyczną.

 Opracowanie:
mgr Anita Solak
mgr Dorota Stefańska

Odsłony: 694