small procent2019

header top

Światowy Dzień Ziemi 2021

Utworzono: piątek, 16, kwiecień 2021 danielmajewski

ziemia

 

- Światowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu:

   - promowania ochrony środowiska,

   - rozszerzania świadomości ekologicznej,

   - życia w zgodzie z naturą.

- Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, w Polsce obchody zostały zapoczątkowane w 1990 r.

- To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach.

- Samorząd Uczniowski SP nr 5 zachęca Was – społeczność uczniowską do celebrowania tego święta w ciekawy i aktywny sposób. Do tego, żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

PRZYJMIJ WYZWANIE!
- POSZUKAJ PRZYRODY W DZIWNYCH MIEJSCACH.

W Swoich poszukiwaniach
PAMIĘTAJ O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA
- DYSTANS, MASECZKA, DEZYNFEKCJA !

Znajdź i udokumentuj jak przyroda walczy o swoje miejsce w mieście np. drzewka na gzymsach, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi.

Zdjęcia proszę przesyłać na email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 23.04. 2021

Planeta Ziemia to miejsce życia roślin, zwierząt i człowieka. To świat ogromny, nie do końca zbadany i tajemniczy. Od wieków człowiek podpatrując przyrodę starał się żyć w zgodzie z jej prawami. Jednak rozwój cywilizacji, a zwłaszcza dążenie do wygodniejszego życia, powoduje ciągle narastające zagrożenie dla istot żywych na Ziemi. Ludzie chcąc wyrazić swój protest przeciwko dalszemu niszczeniu środowiska 22 kwietnia ustanowili Światowym Dniem Ziemi.

Inicjatywa obchodów Dnia Ziemi powstała w latach siedemdziesiątych w Ameryce. W Polsce to święto znajduje się w kalendarzu od lat dziewięćdziesiątych. Pierwsze obchody odbyły się 22 kwietnia 1990 roku w Warszawie. Od tamtego czasu wiosenna data jest okazją do przypomnienia dlaczego warto dbać o naszą planetę.

Niestety i w tym roku będziemy celebrować ten dzień w inaczej niż zazwyczaj, kiedy to sprzątaliśmy naszą okolicę, rozdawaliśmy ulotki, czy też organizowaliśmy ekologiczne marsze. Wszystko przez epidemię koronawirusa. Mimo to należy przypominać każdemu i dziecku, i dorosłemu jak w prosty sposób można zadbać o Ziemię?

W takim razie jak zadbać o naszą planetę? Jest na to kilka sposobów:

- korzystajmy z własnych środków transportu, takich jak rower czy hulajnoga. Za oknem jest ładna pogoda, więc można odstawić samochód,

- segregujmy śmieci,

- nie korzystajmy z woreczków foliowych. Idąc na zakupy zabierajmy własne torby wielokrotnego użytku,

- korzystajmy z produktów w szklanych butelkach,

– gdy coś nam się zepsuje, naprawiajmy zamiast wyrzucać.

Bądźmy EKO każdego dnia !!!

Opracowanie: A.Adamska, M. Witek-Czachorowska, K. Szkołuda

Odsłony: 329