header top

Wycieczka "zerówkowiczów" do Kłóbki

Utworzono: czwartek, 24, maj 2018 Marcin Szachowski

foto041

Ze względu na swoje położenie wśród pagórków, lasów i jezior Kłóbka nazywana jest „Perłą Kujaw”. W tym urokliwym krajobrazie ulokowany jest park etnograficzny z kilkunastoma obiektami architektury wiejskiej, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. W piątek 18 maja pojechaliśmy się wraz z paniami – Agata Cheda, Elżbieta Pietraszkiewicz i Pauliną Szymczak do Skansenu w Kłóbce. Oglądaliśmy na zewnątrz i w środku zagrody, chałupy, wiatrak „koźlak, starą karczmę, budynek szkoły, remiza strażacka i kościół oraz dwór z poł. XIX w., w którym mieszkała Maria z Wodzińskich Orpiszewska — jedyna oficjalna narzeczona Fryderyka Chopina. We wnętrzach dworu wiernie odtworzono klimat dawnej siedziby ziemiańskiej oraz zaprezentowano życie i twórczość malarską Marii z Wodzińskich. Mieliśmy też warsztaty „ W domu i zagrodzie naszych pradziadków”, podczas których praliśmy na tarze ścierki i wyżymaliśmy je, a także drukowaliśmy serwetki za pomocą tradycyjnych drewnianych stempli. Poznaliśmy tez kozła Benka, który bardzo nam się spodobał. Nasza wycieczka była bardzo udana, o czym zawiadamiają dzieci z oddziału przedszkolnego „ 0”.

 

Odsłony: 151