baner eszkola

Utworzono: sobota, 21, marzec 2020 danielmajewski

PROPOZYCJE ZABAW, SPĘDZANIA RAZEM CZASU

1. SKOJARZENIA

Rodzic wymyśla dowolne słowo, a następnie dziecko podaje słowo, które mu się z nim kojarzy, potem kolejne słowo kojarzące się z poprzednim wymyśla rodzic np. gruszka, owoc, kompot, obiad itd. Słowa tworzą logiczny ciąg.

2. CIEPLO – ZIMNO

Rodzic lub dziecko chowają jeden lub kilka przedmiotów w domu. Zabawa polega na tym, aby odnaleźć to co ukryte. Osoba, która chowała rzeczy wydaje instrukcje "ciepło" gdy poszukiwania są bliskie celu, "zimno" gdy skarb znajduje się w innym miejscu. Zabaw odbywa się na zmianę.

3. WOREK z niespodzianką

Wersja 1

Do worka wkładamy różne przedmioty. Dziecko za pomocą dotyku poznaje co to za przedmiot.

Wersja 2

Do worka wkładamy karteczki, na których mogą być różne wyrazy (mogą to być rzeczowniki, czasowniki itp.). Osoby na zmianę losują karteczki i ich zadanie polega na tym, aby pokazać za pomocą ruchu,gestu co to za wyraz. Druga osoba zgaduje.

4. CO BY BYŁO GDYBY…

Zabawa polega na tym, że jedna osoba wymyśla pytanie, a druga odpowiada np. Co by było gdyby ryby umiały mówić? Przykład odpowiedzi:"Powiedziałyby rybakom, że nie chcą być łowione w sieci. Itd.

5. UKRYTE LITERY

Należy wyciąć litery ze sztywnego kartonu i je ukryć w różnych miejscach domu. Dziecko odszukuje poszczególne litery i wymienia wyrazy, które rozpoczynają się na tę literę.

6. KREATOR WYRAZÓW

Na kartce zapisujemy kilka liter, a następnie wspólnie wymyślamy wyrazy, które mogą z nich powstać.

7. RZEŹBIARZE

Rodzic stoi nieruchomo, dziecko zamienia się w rzeźbiarza ustawiając go według swojego pomysłu.

8. ŚMIESZNE POZY

Każdy uczestnik zabawy wymyśla dla siebie jakąś śmieszną pozę i tak też się ustawia, a następnie mierzymy czas kto dłużej wytrzyma w swojej pozie nie ruszając się.

9. TOR PRZESZKÓD

Zabawa polega na wspólnym ustawieniu toru z przeszkodami, a następnie zawodnicy starają się jak najszybciej go przejść.

10. KALAMBURY

Wieszamy dużą kartkę na której każdy uczestnik przedstawia za pomocą rysunku jakieś hasło. Może to być przedmiot, zwierzę, itp. Pozostałe osoby zgadują co to za hasło.