header top

baner eszkola

Propozycje wielkanocnych zabaw

Utworzono: środa, 08, kwiecień 2020 danielmajewski

1. Co zniknęło?

Układamy przed dzieckiem różne rzeczy związane z Wielkanocą (może to być np. kurczaczek, pisanki, zajączki, wycięte ozdoby, bazie i to co nam przyjdzie do głowy). Następnie prosimy dziecko, by postarało się zapamiętać wszystkie przedmioty. Dziecko zamyka oczy, a w tym czasie rodzic zabiera jedną rzecz i pyta: Jak myślisz co zniknęło? Potem zamiana ról.

2. Przeliczanie.

Układamy przed dzieckiem kilka pisanek lub innych rzeczy związanych ze świętami wielkanocnymi. Prosimy aby policzyło ile jest elementów. Następnie zadajemy różne pytania tak by dziecko dokonywało obliczeń matematycznych (odejmowało, dodawało) np.

- jak myślisz ile pisanek trzeba dołożyć aby było ich 7?

- jak myślisz ile pisanek trzeba zabrać aby zostały 3?

3. Tworzymy pary.

Układamy przed dzieckiem dwa rodzaje obrazków lub przedmiotów. Mogą to być styropianowe jajeczka, sztuczne kurczaczki itp. (to co jest dostępne w domu). Prosimy dziecko, by połączyło przedmioty w pary czyli np. kurczaki z jajkami. Następnie prosimy by policzyło ile jest par i sprawdziło czy nic nie zostało pojedynczo.

4. Matematyczne karteczki:

Piszemy cyfry od 1 – 10 na małych karteczkach. Wrzucamy je do woreczka lub pudełeczka. Jednocześnie przygotowujemy styropianowe, plastikowe lub czekoladowe jajeczka (jeśli nie mamy to możemy je narysować i wyciąć) i kubek lub miseczkę. Prosimy dziecko by wylosowało karteczkę z cyfrą, a następnie wrzuciło do kubeczka/miski tyle jajek ile wskazuje cyfra.

5. Nietypowa pisanka

Zadanie polega na ułożeniu na podłodze dużej pisanki z dostępnych w domu rzeczy (mogą to być samochody, klocki, łyżki, maskotki i inne przedmioty, których jest dużo jeśli się dobrze rozejrzymy). Najpierw tworzymy kontur jajka, a potem układamy wzory wewnątrz pisanki.

6. Podskakujące jajko

Do tej zabawy potrzebny jest nam duży ręcznik lub kocyk oraz uformowane z gazety jajko (należy ugnieść gazetę w taki sposób, by kształtem przypominało jajko). W zabawie uczestniczą minimum dwie osoby – trzymają ręcznik po dwóch stronach, a na środku układają papierowe jajko i podrzucają je tak by nie spadło.

7. Tor przeszkód

Na podłodze tworzymy różne przeszkody według własnego pomysłu (mogą to być przedmioty, które np. trzeba obejść dookoła, z prawej strony, z lewej strony itp.). Dziecko trzyma w ręku łyżkę, a na niej jajko (aby uniknąć zbicia jajka można je ugotować lub przygotować wydmuszkę) i jego zadanie polega na tym, aby przejść jak najszybciej trasę nie upuszczając jajka.

8. Rzut do celu

Formujemy z gazet jajka. Przygotowujemy wiaderko lub pudełko. Dziecko ma za zadanie trafić jajkami do wiaderka lub pudełka.

9. Poszukiwacze jajek

Chowamy w różnych miejscach w domu styropianowe lub czekoladowe jajeczka, a następnie dziecko ma je odszukać. Możemy podpowiadać mówiąc ciepło, gdy jajeczka są blisko lub zimno, gdy dziecko się od nich oddala.

10. Wielkanocny „Piotruś”

Przygotowujemy 12 par kart z elementami wielkanocnymi (np. 2 karty z pisanką, 2 z kurczakiem, 2 z koszyczkiem, 2 z baziami itp.) oraz jedną kartę bez pary (to będzie nasz „Piotruś”). Rozdajemy graczom karty tak, by żadna nie została. Następnie każdy gracz sprawdza, czy ma jakieś pary wśród swoich kart. W przypadku posiadania par wykładamy je na środek. Następnie po kolei zawodnicy ciągną od siebie po jednej karcie. Jeśli pasuje ona do dotychczasowych kart, czyli tworzy parę to znów wykładamy ją na środek. Gra toczy się do momentu aż jeden gracz zostanie tylko z kartą „Piotruś” (ta osoba przegrywa).

Miłej zabawy!!

Opracowała: Agnieszka Wojciechowska

Odsłony: 169